6 zalet bezinwazyjnego usuwania wgnieceń – rady fachowców od karoserii

//6 zalet bezinwazyjnego usuwania wgnieceń – rady fachowców od karoserii

Wgniecenia na karoserii, powstałe między innymi na skutek gradobicia, można z powodzeniem zniwelować bez zdejmowania poszczególnych części nadwozia, przy użyciu metod, które pozwalają przywrócić autu pierwotny wygląd. Usuwanie wgnieceń bez lakierowania auta to usługa, która z powodzeniem zastępuje wcześniejsze rozwiązania. Warunkiem jest, aby lakier na karoserii nie był uszkodzony.

Auto bez skazy. Usuwanie wgnieceń w profesjonalnym warsztacie

Auto jak nowe po bezinwazyjnym usuwaniu wgnieceń

Nowa era usług blacharskich niesie ze sobą rozwiązania znacznie mniej inwazyjne, a jednocześnie skuteczne dla dowolnej karoserii. Dlaczego warto zainteresować się bezinwazyjnym usuwaniem wgnieceń, oferowanym przez fachowców?

1. Krótki czas realizacji

W takich działaniach nie jest stosowana żadna odmiana szpachli, która schłaby nawet do 3 dni. Wgniecenia wypychane są najczęściej od zewnątrz głównie przy użyciu specjalnych młotków oraz punktaków.

2. Niższe koszty

Co logiczne, przy działaniach nieinwazyjnych wraz z krótszym czasem naprawy obniżają się również jej koszty. Taka forma naprawy to mniejsze nakłady finansowe niż w przypadku poważniejszych uszkodzeń nadwozia, gdy potrzebne jest chociażby ponowne lakierowanie.

3. Bez użycia szpachli

Ta alternatywa dla wspomnianego wyżej szpachlowania również wiąże się pośrednio z oszczędzaniem czasu, natomiast równie ważne jest, że po takiej naprawie wartość auta pozostaje niezmieniona, a grubość lakieru nie odbiega od normy.

4. Bez ingerencji w strukturę karoserii

Zachowana zostaje oryginalna powłoka lakieru, co przy obecnej metodzie lakierowania aut wymaga kunsztu i znawstwa tematu. Współczesne auta mają dość cienką warstwę lakieru, zazwyczaj 80-150 mikronów, dlatego niezbędna jest szczególna ostrożność przy naprawach.

6. Metoda aprobowana przez firmy ubezpieczeniowe

Gdy właściciel auta zgłasza ubezpieczycielowi szkodę blacharską, jako pierwsza opcja naprawy rozważana jest często przez ubezpieczyciela właśnie metoda nieinwazyjna. Taka forma zyskuje powodzenie na świecie, w Polsce również zajmując mocną pozycję.

Więcej porad o blacharce i lakiernictwie znajdziesz tu

Istota napraw związanych z bezinwazyjnym usuwaniem wgnieceń PDR

Paintless Dent Repair (PDR), czyli naprawa wgnieceń bez malowania, jest skuteczna pod warunkiem odpowiedniego dostępu do wgnieceń. Niektóre elementy karoserii można po nagrzaniu danej powierzchni masować od spodu bez jakiegokolwiek demontażu części wewnętrznych. Przykładem są chociażby klapa od silnika oraz klapa bagażnika. Na drugim biegunie znajdują się zwłaszcza wgniecenia w dachu pojazdu, gdzie dostęp ograniczony jest podsufitką, natomiast po zdjęciu podsufitki blacharz ma pełny dostęp do uszkodzonej powierzchni od strony wewnętrznej.

Napraw bez demontażu jakichkolwiek elementów auta można dokonać również z zewnątrz. Młotek bezwładnościowy, zwany także pullerem, to rodzaj plastikowego grzybka, który przytwierdza się do karoserii w miejscu wgniecenia z użyciem bezpiecznego kleju, a następnie wgniecenie to jest odciągane metodą próżniową. Metoda jest zatem całkowicie nieinwazyjna, warstwa lakieru pozostaje nieuszkodzona.

Co jeszcze o usuwaniu wgnieceń warto wiedzieć?

Wyniki działań blacharskich można w przypadku metody PDR oraz każdej innej ocenić można między innymi przy użyciu specjalistycznych lamp, które pozwalają tak oświetlić wybraną powierzchnię auta z zewnątrz pod dowolnym kątem, aby widoczne były najmniejsze nawet nierówności. To również pozwala dopracować każdy element i pracować do skutku dla osiągnięcia optymalnego rezultatu.

Innowacyjność współczesnych usług blacharskich polega między innymi na precyzji. Jak można to zobrazować w tematyce usuwania wgnieceń? Czy to inwazyjne, czy bezinwazyjne metody, najważniejszy jest ostateczny rezultat, czyli efekt końcowy, który będzie satysfakcjonujący i dla Klienta, i dla wykonawcy. Idealnie gładka powierzchnia lakieru oraz karoseria bez minimalnych nawet śladów wgnieceń powinny być jedynym satysfakcjonującym wynikiem.

2020-03-24T10:06:08+00:00